Chałka maślana

Chałka maślana

Kiedy dni stają się szare, dobrze jest zjeść coś co poprawia humor i dodaje pozytywnej energii. U mnie społeczeństwo uwielbia chałkę. Chałka zawsze rośnie mi jak na drożdżach, prawie wychodząc z piekarnika.

Chałka maślana – składniki:

1 kg mąki (6-7 szklanek) typ 500 lub 550

10 dag drożdży

1/2 l mleka (2 szklanki)

4 jaka i 2 żółtka (pozostałe białka zostawić do polakierowania chałki)

20 dag cukru (1 szklanka) – polecam użyć mniej cukru 150 g wystarczy, używam trzcinowego, nierafinowanego

20 dag masła (kostka)

wanilia lub cukier waniliowy

Chałka maślana – wykonanie

Rozczyn: drożdże rozetrzeć z łyżką cukru, dodać ciepłe mleko, 2 szklanki mąki, wymieszać i zostawić, „niech ruszy”. Jaja utrzeć z cukrem, dodać do rozczynu, dodać resztę mąki i zagnieść ciasto. Jak ciasto odstaje od ręki dodać roztopione masło. Uformować trzy wałeczki i spleść w warkocz. Ciasto można posmarować jajkiem bądź białkiem. Odczekać aż urośnie.Piekłam ok 20 minut w 170 stopniach.  Chałka świetnie smakuje z masłem i kawą zbożową. To wystarczy by znaleźć się w niebie .

Co jeszcze. Ciasto można wyrobić maszynowo, ale drożdżowe ciasta lubią jak ociepli się je własnymi dłońmi 🙂 Ten etap można powierzyć dzieciom. Ugniatanie ciasta to świetna zabawa. Piekłam na termoobiegu.Chałka maślana wyszła wyborna! Smacznego 🙂

7 KOMENTARZE

  1. O jaaaaa….i nawet nie napisałaś CHAŁWA tylko CHAŁKA 😀 😀 u nas w wiejskiej piekarni bowiem wypiekaja chałwy 😀 a ja z uporem maniaka zazwyczaj proszę o chałkę.. i pani mi chałwę podaje w batoniku, sezamowa… 😀 pychota 😀 zrobię na pewno..

  2. Zrobiłam z pół kg mąki i wyszła wielka 🙂 dobrze, że napisałaś o cukrze dałam 70 g i jest ok dla nas. Następnym razem zrobię dwie mniejsze z tej porcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.