Wsiąść do pociągu! Wąskotorowego!

Kolejka wąskotorowa

Wakacje. Ostatnie dni minęły pod znakiem spontanicznych wypadów. Jednym z nich był wyjazd do Przeworska i podróż kolejką wąskotorową .Pociąg „mknie” przez wał wzniesień między dolinami rzek Mleczki i Sanu, czyli między Kotliną Sandomierską a Pogórzem Dynowskim.  My – dorośli cofnęliśmy się w czasie wspominając jak kiedyś kolejką wożono buraki cukrowe a Szkodniki pierwszy raz pełne zachwytu korzystały z wąskotorówki.

Kilka faktów:

  • Wybudowana została pomiędzy wiosną 1900 roku a jesienią 1904 roku.
  • Nie posiada żadnych odgałęzień,
  • Jest eksploatowana w całości,
  • Koncesjonowana była 15 lutego 1992 roku, przez ks. Andrzeja Lubomirskiego,
  • Liczy sobie 46,25 km długości,
  • Tor ma szerokość 750 mm, a pierwotnie – 760 mm,
  • Kolejka jest najdłuższą w Europie kolejką wąskotorową.
  • 30 września 1991 roku kolejka wąskotorowa Przeworsk-Dynów z lat 1890-1904 została wpisana do rejestru zabytków pod numerem A-463.

Kurs kolejką zaczyna się na stacji Przeworsk Wąski a kończy w Dynowie. Kolejka jedzie z prędkością 20-30 km/godz dzięki czemu spokojnie można podziwiać naturę. Podczas przejazdu udało nam się zobaczyć sarny, bażanty, oczywiście krówki 😉 pola pełne zbóż, buraków cukrowych czy kukurydzy. Dla dzieciaków to była ogromna frajda choć największe wrażenie zrobił na nich tunel. To jedyny w Polsce, a najdłuższy w Europie tunel kolei wąskotorowej. Ma 602 m długości. Tunel jest obmurowany kamieniem i przykryty 30-metrową warstwą ziemi. Co ciekawe tunel to niezwykły przykład umiejętności i pracowitości dawnych mieszkańców – większość prac wykonywano bowiem ręcznie. Nawet w lecie w tunelu jest chłodno.

Dzieci były zachwycone, kiedy nagle wjeżdżając do tunelu zrobiło się zupełnie ciemno. Dym nieco gryzł w oczy. Czuć było wilgoć. Te kilka minut zapamiętają na bardzo długo.

Polecam! Rozkład jazdy można znaleźć tutaj.

Część zdjęć z wycieczki można pooglądać na profilu Szkodnikowa na Facebooku lub na Instagramie oznaczone #szkodnikikolejka.

Kolej wąskotorowa

10 KOMENTARZE

  1. Witaj, ja słyszałam że na Kaszubach również można się przejechać takim pociągiem, muszę poszukać informacji. Wiesz że ja kiedyś dawno temu bo w XX wieku jechałam taką kolejką. Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.